LM78M18CT
Mfr.Part #
LM78M18CT
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Description
IC REG LINEAR 18V 500MA TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) :
2V @ 500mA Typ
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
Operating Temperature :
0°C~125°C
Supplier Device Package :
TO-220-3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output :
500mA
Output Type :
FIXED
Mounting Type :
Through Hole
PSRR :
70dB (120Hz)
Output Configuration :
Positive
Published :
Voltage - Input (Max) :
35V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
18V
Number of Regulators :
1
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Packaging :
Tube
Base Part Number :
LM78M18
Package / Case :
Datasheets
LM78M18CT
onsemi LM78M18CT
Fixed LM78M18 PMIC TO-220-3
LM78M18CT Overview
A Tube case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-220-3 case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Through Hole varies. 0°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 500mA. For your information, this regulator's basic part number is LM78M18.