LM78L12ACZXA
Mfr.Part #
LM78L12ACZXA
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Min Input Voltage :
40V
Output Voltage Accuracy :
5 %
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max Power Dissipation :
750mW
Base Part Number :
LM78L12
Mount :
Through Hole
Output Configuration :
Positive
Output Voltage :
12V
Quiescent Current :
6mA
Number of Regulators :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
3
Packaging :
Tape and Box (TB)
PSRR :
65dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) :
35V
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Dropout Voltage :
1.7V
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Current - Output :
100mA
Power Dissipation :
750mW
Package / Case :
Datasheets
LM78L12ACZXA
onsemi LM78L12ACZXA
Fixed LM78L12 PMIC TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
LM78L12ACZXA Overview
In the case of Tape & Box (TB) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) case. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Through Hole are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 100mA are being output by it at the moment. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. On the chip, there are pins for the 3 axis. Here's the basic part number for this IC regulator: LM78L12. It operates in the 6mA Quiescent Current state.
LM78L12ACZXA Features
1.7V dropout voltage