LM73606QRNPRQ1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM73606QRNPRQ1
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
30-WFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK ADJUSTABLE 6A 30WQFN
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Mounting Type :
Surface Mount, Wettable Flank
Input Voltage-Nom :
12V
Voltage - Input (Min) :
3.5V
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Topology :
Buck
Voltage - Output (Max) :
34.2V
Terminal Form :
NO LEAD
Package / Case :
30-WFQFN Exposed Pad
Frequency - Switching :
350kHz~2.2MHz
Length :
6mm
Width :
4mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Control Mode :
CURRENT-MODE
Output Voltage :
3.3V
JESD-609 Code :
e3
Output Configuration :
Positive
Pbfree Code :
yes
Number of Outputs :
1
Terminal Pitch :
0.5mm
Height :
800μm
Current - Output :
6A
Voltage - Input (Max) :
36V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Function :
Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1V
Additional Feature :
ALSO VOUT=5 VOLT;PFM TECHNIQUE ALSO USED
Thickness :
750μm
Terminal Position :
QUAD
Feature :
UVLO
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Number of Terminations :
30
Synchronous Rectifier :
Base Part Number :
LM73606
Series :
Automotive, AEC-Q100
Output Type :
Adjustable
Number of Pins :
30
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Datasheets
LM73606QRNPRQ1
Texas Instruments LM73606QRNPRQ1
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM73606QRNPRQ1 Overview
The Texas Instruments LM73606QRNPRQ1 is a highly efficient integrated circuit voltage regulator designed for automotive applications. With its adjustable buck regulator capable of delivering up to 6A of output current and a maximum power of 30W, this device offers exceptional performance and reliability in demanding automotive environments.
LM73606QRNPRQ1 Features
  • Adjustable buck regulator
  • 6A output current capability
  • 30W maximum power