LM43602DSUR
Mfr.Part #
LM43602DSUR
Package / Case
16-VFDFN Exposed Pad
Description
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 16SON
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Pbfree Code :
yes
Frequency - Switching :
200kHz~2.2MHz
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Synchronous Rectifier :
yes
Output Voltage :
3.3V
Package / Case :
16-VFDFN Exposed Pad
Mounting Type :
Surface Mount, Wettable Flank
Thickness :
900μm
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Length :
5mm
Number of Outputs :
1
Control Mode :
CURRENT-MODE
Terminal Form :
NO LEAD
Base Part Number :
LM43602
Number of Terminations :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Max) :
36V
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Voltage-Nom :
12V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Width :
4mm
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
JESD-609 Code :
e3
Output Type :
Adjustable
Number of Pins :
16
Factory Lead Time :
6 Weeks
Surface Mount :
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1V
Voltage - Input (Min) :
3.5V
Topology :
Buck
Voltage - Output (Max) :
28V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Function :
Step-Down
Terminal Position :
Dual
Current - Output :
2A