LM3S9DN6-IQC80-A2
Mfr.Part #
LM3S9DN6-IQC80-A2
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Type :
Flash
Terminal Position :
QUAD
Thickness :
1.4mm
Data Bus Width :
32b
Number of Terminations :
100
Frequency :
80MHz
Number of Pins :
100
Number of Bits :
12
Core Size :
32-Bit
Number of I/O :
72
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Core Architecture :
ARM
Number of Timers/Counters :
4
Package / Case :
100-LQFP
RAM Size :
96K x 8
Has ADC :
yes
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
Length :
14mm
Interface :
CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Number of A/D Converters :
2
Oscillator Type :
Internal
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.235V~1.365V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of UART Channels :
3
Base Part Number :
LM3S9DN6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Size :
512kB
Packaging :
Tray
Data Converter :
A/D 16x12b
Bit Size :
32
Terminal Form :
Gull wing
Watchdog Timer :
yes
Terminal Pitch :
0.5mm
Height :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
DAC Channels :
No
Number of PWM Channels :
8
DMA Channels :
REACH SVHC :
No SVHC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Width :
14mm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage :
3.3V