LM3S8971-EQC50-A2
Mfr.Part #
LM3S8971-EQC50-A2
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
CANbus, Ethernet, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Packaging :
Tray
Memory Size :
256KB
Lead Free :
Contains Lead
Pbfree Code :
yes
Data Converter :
A/D 8x10b
Pin Count :
100
Mounting Type :
Surface Mount
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Frequency :
50MHz
Package / Case :
100-LQFP
Bit Size :
32
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Length :
14.2mm
RAM Size :
64K x 8
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
100
Watchdog Timer :
Program Memory Type :
Flash
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
38
Number of Timers/Counters :
6
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Number of Bits :
10
Oscillator Type :
Internal
Number of Pins :
Number of A/D Converters :
1
Terminal Position :
QUAD
Base Part Number :
LM3S8971
Core Size :
32-Bit
Has ADC :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Supply Voltage :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
ARM
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.5mm