LM3S8970-IBZ50-A2
Mfr.Part #
LM3S8970-IBZ50-A2
Package / Case
108-LFBGA
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
Number of Pins :
108
No
Number of ADC Channels :
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Length :
10mm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Timers/Counters :
6
Terminal Form :
Ball
Data Bus Width :
32b
JESD-609 Code :
e1
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Has ADC :
yes
Pin Count :
108
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Bit Size :
32
Number of Terminations :
Height Seated (Max) :
1.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
50MHz
RAM Size :
64K x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage :
2.5V