LM3S8630-IBZ50-A2
Mfr.Part #
LM3S8630-IBZ50-A2
Package / Case
108-LFBGA
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Pin Count :
108
Number of ADC Channels :
Memory Size :
128kB
Number of I/O :
31
Number of Timers/Counters :
6
Bit Size :
32
PWM Channels :
yes
JESD-609 Code :
e1
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Supply Voltage :
2.5V
RAM Size :
32K x 8
Frequency :
50MHz
Number of Pins :
108
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Terminal Form :
Ball
Has ADC :
yes
Oscillator Type :
Internal
Watchdog Timer :
Program Memory Type :
Flash
Package / Case :
108-LFBGA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Operating Supply Voltage :
3.3V
Terminal Position :
BOTTOM
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
10mm
Number of UART Channels :
2
Base Part Number :
LM3S8630
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
Height Seated (Max) :
1.5mm