LM3S8538-IBZ50-A2
Mfr.Part #
LM3S8538-IBZ50-A2
Package / Case
108-LFBGA
Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 108BGA
Microcontrollers
Terminal Pitch :
0.8mm
Core Size :
32-Bit
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
Surface Mount
Number of A/D Converters :
1
Core Architecture :
ARM
Data Converter :
A/D 8x10b
Terminal Form :
Ball
Supply Voltage :
2.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage :
3.3V
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Frequency :
50MHz
Number of Timers/Counters :
6
Number of Bits :
10
Number of Terminations :
108
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM Size :
64K x 8
Base Part Number :
LM3S8538
JESD-609 Code :
e1
Number of I/O :
36
Length :
10mm