LM3S818-EQN50-C2T
Mfr.Part #
LM3S818-EQN50-C2T
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
yes
Terminal Finish :
Tin
Connectivity :
Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Memory Size :
64KB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Number of Timers/Counters :
5
Core Size :
32-Bit
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Terminal Form :
Gull wing
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800
DAC Channels :
Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
8K x 8
Core Architecture :
ARM
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
48
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
DMA Channels :
Base Part Number :
LM3S818
Bit Size :
32
Number of I/O :
30
Frequency :
50MHz
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
48-LQFP
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of Pins :
48
Terminal Position :
QUAD
Lead Free :
Lead Free
Number of A/D Converters :
1
Length :
7mm
Number of UART Channels :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA