LM3S801-IQN50-C2
Mfr.Part #
LM3S801-IQN50-C2
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Stock
16
In Stock :
16
Base Part Number :
LM3S801
Terminal Position :
QUAD
Number of Timers/Counters :
5
Bit Size :
32
Connectivity :
I2C, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Memory Size :
64KB
Number of UART Channels :
2
Frequency :
50MHz
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
48
Package / Case :
48-LQFP
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800
Operating Supply Voltage :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Core Architecture :
ARM
RAM Size :
8K x 8
Number of I/O :
36
Core Size :
32-Bit
Height Seated (Max) :
1.6mm
Number of ADC Channels :
0
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Pins :
48
Data Bus Width :
32b
Terminal Finish :
Tin
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Has ADC :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Oscillator Type :
Internal
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Length :
7mm