LM3S6C65-IQC80-A2
Mfr.Part #
LM3S6C65-IQC80-A2
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Operating Supply Voltage :
3.3V
Frequency :
80MHz
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Length :
14mm
Pbfree Code :
Data Converter :
A/D 16x12b
RAM Size :
64K x 8
ARM
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
100
Number of PWM Channels :
6
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount
Number of I/O :
46
Number of Timers/Counters :
4
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Number of UART Channels :
3
Number of A/D Converters :
2
Base Part Number :
LM3S6C65
Memory Size :
512kB
Connectivity :
Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Number of Terminations :
100
Interface :
Ethernet, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
ARM® Cortex®-M3
Number of Bits :
12
Supply Voltage :
1.3V
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Terminal Pitch :
0.5mm
DAC Channels :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA