LM3S6950-IQC50-A2T
Mfr.Part #
LM3S6950-IQC50-A2T
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Stock
25
In Stock :
25
Number of UART Channels :
3
Interface :
Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Number of Pins :
100
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 week ago)
Length :
14mm
Oscillator Type :
Internal
Format :
FIXED-POINT
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Terminal Position :
QUAD
Number of I/O :
46
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Boundary Scan :
Base Part Number :
LM3S6950
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Frequency :
50MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Thickness :
1.4mm
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Height :
1.6mm
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Supply Voltage :
2.5V
Width :
14mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Serial I/Os :
7
Pin Count :
100
DMA Channels :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of ADC Channels :
0
RAM Size :
64K x 8
Number of Timers/Counters :
6
Core Architecture :
ARM
PWM Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V