LM3S6938-IQC50-A2T
Mfr.Part #
LM3S6938-IQC50-A2T
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
yes
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 days ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Serial I/Os :
6
Thickness :
1.4mm
Supply Voltage :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Pins :
100
Terminal Form :
Gull wing
PWM Channels :
yes
Width :
14mm
Number of UART Channels :
3
Height :
1.6mm
Frequency :
50MHz
Number of Bits :
10
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Length :
14mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
100
Connectivity :
Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of A/D Converters :
1
Number of Terminations :
Package / Case :
100-LQFP
Data Converter :
A/D 8x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
JESD-609 Code :
e3
32b
DAC Channels :
No
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Factory Lead Time :
20 Weeks
RAM Size :
64K x 8
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Low Power Mode :
Oscillator Type :
Internal
Pbfree Code :
Radiation Hardening :
No
Terminal Pitch :
0.5mm
Base Part Number :
LM3S6938
Number of Timers/Counters :
6
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Interface :
Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Boundary Scan :
Operating Supply Voltage :
3.3V