LM3S6537-EQC50-A2T
Mfr.Part #
LM3S6537-EQC50-A2T
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Microcontrollers
Number of Bits :
10
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Oscillator Type :
Internal
Pbfree Code :
yes
Operating Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage :
2.5V
Program Memory Size :
96KB 96K x 8
Number of A/D Converters :
1
Data Converter :
A/D 4x10b
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RAM Size :
64K x 8
Base Part Number :
LM3S6537
Pin Count :
100
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Terminal Form :
Gull wing
Memory Size :
96kB
Number of Timers/Counters :
6
Frequency :
50MHz
DAC Channels :
Number of Pins :
100
Lead Free :
Contains Lead
Interface :
Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Length :
14.2mm
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Number of I/O :
41
Number of UART Channels :
2
Connectivity :
Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Mount :
Surface Mount
ROM (words) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.5mm