LM3S608-IQN50-C2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM3S608-IQN50-C2
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of UART Channels :
2
Pin Count :
48
Oscillator Type :
Internal
DAC Channels :
No
Data Bus Width :
32b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Type :
Flash
Number of Terminations :
48
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Length :
7mm
Format :
FIXED-POINT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DMA Channels :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
Boundary Scan :
yes
Core Size :
32-Bit
Thickness :
1.4mm
Width :
7mm
Low Power Mode :
yes
Pbfree Code :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Data Converter :
A/D 8x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Bit Size :
32
Number of Serial I/Os :
4
Supply Voltage :
3.3V
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 days ago)
Lead Free :
Lead Free
Core Architecture :
ARM
Has ADC :
Watchdog Timer :
Number of Pins :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
QUAD
PWM Channels :
Frequency :
50MHz
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
LM3S608
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of A/D Converters :
1
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
8K x 8
Number of Bits :
10
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
48-LQFP
Number of I/O :
28
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Number of Timers/Counters :
5
Height :
1.6mm
Connectivity :
I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Operating Supply Voltage :
3.3V
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V