LM3S3J26-IQR50-C3
Mfr.Part #
LM3S3J26-IQR50-C3
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Base Part Number :
LM3S3J26
RAM Size :
20K x 8
Number of Programmable I/O :
65
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000
Data Bus Width :
32b
Program Memory Type :
Flash
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of UART Channels :
3
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of I/O :
33
Number of Timers/Counters :
4
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Frequency :
50MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
108
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Has ADC :
yes
Terminal Pitch :
0.5mm
Memory Size :
128kB
Package / Case :
64-LQFP
PWM Channels :
Number of A/D Converters :
8
260
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
Pbfree Code :
Pin Count :
64
Number of Terminations :
64
DMA Channels :
Number of ADC Channels :
1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.08V~1.32V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA