LM3S3826-IQR50-C3
Mfr.Part #
LM3S3826-IQR50-C3
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
Memory Size :
256KB
Internal
Terminal Pitch :
0.5mm
Interface :
CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB
Number of Pins :
64
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.08V~1.32V
Number of Timers/Counters :
3
Operating Supply Voltage :
3.3V
Pin Count :
64
10
Number of Programmable I/O :
67
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
33
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000
Base Part Number :
LM3S3826
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
Package / Case :
64-LQFP
Frequency :
50MHz
Number of A/D Converters :
8
Packaging :
Tray
RAM Size :
32K x 8
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA