LM3S316-IQN25-C2
Mfr.Part #
LM3S316-IQN25-C2
Manufacturer
Luminary Micro
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Luminary Micro
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Lead Free :
Contains Lead
Program Memory Type :
Flash
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case :
48-LQFP
Base Part Number :
LM3S316
Connectivity :
I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
QUAD
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Number of Terminations :
48
Length :
7mm
Pin Count :
48
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Data Converter :
A/D 4x10b
Pbfree Code :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DAC Channels :
Has ADC :
RAM Size :
4K x 8
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of UART Channels :
2
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
Operating Supply Voltage :
3.3V
Memory Size :
16kB
Surface Mount :
Frequency :
25MHz
Number of Timers/Counters :
5
Number of Pins :
ARM
Radiation Hardening :
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Supply Voltage :
3.3V