LM3S2B93-IQC80-C3T
Mfr.Part #
LM3S2B93-IQC80-C3T
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Core Size :
32-Bit
Lead Free :
Contains Lead
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.08V~1.32V
Number of UART Channels :
3
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Memory Size :
256KB
Package / Case :
100-LQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
100
Bit Size :
32
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
LM3S2B93
Terminal Form :
Gull wing
Watchdog Timer :
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of Pins :
100
Supply Voltage :
1.2V
Terminal Pitch :
0.5mm
DMA Channels :
Height Seated (Max) :
1.6mm
Number of Bits :
10
Data Bus Width :
32b
Pin Count :
Mount :
Number of Timers/Counters :
4
Terminal Position :
QUAD
Frequency :
80MHz
RAM Size :
96K x 8
Number of A/D Converters :
2
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Data Converter :
A/D 16x10b
Number of I/O :
67
Pbfree Code :
DAC Channels :
No
Operating Supply Voltage :
3.3V