LM3S2B93-IQC80-B1
Mfr.Part #
LM3S2B93-IQC80-B1
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Microcontrollers
Data Converter :
A/D 16x10b
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
Number of Timers/Counters :
4
Base Part Number :
LM3S2B93
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.08V~1.32V
Number of Pins :
100
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mount :
Surface Mount
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Watchdog Timer :
yes
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Memory Size :
256KB
Operating Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
96K x 8
Number of I/O :
67
Frequency :
80MHz