LM3S2911-EQC50-A2
Mfr.Part #
LM3S2911-EQC50-A2
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Terminal Position :
QUAD
DMA Channels :
No
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Pin Count :
100
Number of Terminations :
100
Connectivity :
I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Frequency :
50MHz
Data Bus Width :
32b
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Memory Size :
256KB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Supply Voltage :
2.5V
Package / Case :
100-LQFP
Mount :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Terminal Form :
Gull wing
Number of ADC Channels :
Number of Pins :
108
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Operating Supply Voltage :
3.3V
Packaging :
Tray
Radiation Hardening :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
PWM Channels :
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
RAM Size :
64K x 8
Number of Timers/Counters :
6
Number of I/O :
60
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Core Size :
32-Bit
Length :
14.2mm