LM3S2620-IBZ25-A2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM3S2620-IBZ25-A2
Manufacturer
Luminary Micro
Package / Case
108-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Stock
75
In Stock :
75
Manufacturer :
Luminary Micro
Product Category :
Microcontrollers
Length :
10mm
Number of Timers/Counters :
6
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Package / Case :
108-LFBGA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Watchdog Timer :
yes
Mount :
Surface Mount
Number of UART Channels :
1
Supply Voltage :
2.5V
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Data Bus Width :
32b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Core Size :
32-Bit
Oscillator Type :
Internal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Has ADC :
yes
Lead Free :
Lead Free
Bit Size :
32
Pin Count :
108
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
PWM Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e1
Base Part Number :
LM3S2620
DMA Channels :
No
Number of Pins :
108
Memory Size :
128kB
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
RAM Size :
32K x 8
Program Memory Type :
Flash
Number of I/O :
52
Number of ADC Channels :
0
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Interface :
CAN, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Core Architecture :
ARM
Terminal Form :
Ball
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
Radiation Hardening :
No
Frequency :
25MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA