LM3S1651-IQC80-C5T
Mfr.Part #
LM3S1651-IQC80-C5T
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
ARM
Number of UART Channels :
3
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
RAM Size :
32K x 8
Number of I/O :
67
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
100
DAC Channels :
No
Radiation Hardening :
Memory Size :
128kB
Base Part Number :
LM3S1651
Data Converter :
A/D 16x10b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Timers/Counters :
4
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of A/D Converters :
2
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
100
Has ADC :
yes
Frequency :
80MHz
Number of Terminations :
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.08V~3.6V
Surface Mount :
Height Seated (Max) :
1.6mm
Supply Voltage :
3.3V