LM385Z-2.5G
Mfr.Part #
LM385Z-2.5G
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC VREF SHUNT 3% TO92-3
Voltage Reference
Current Rating :
20mA
Output Type :
FIXED
Height :
5.33mm
Base Part Number :
LM385
1
Noise - 10Hz to 10kHz :
120µVrms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
80ppm/°C Typical
Reference Voltage :
2.5V
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Max Output Current :
20mA
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Current - Cathode :
30µA
Trim/Adjustable Output :
No
Width :
4.19mm
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Max Output Voltage :
2.5V
Tolerance :
±3%
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Weight :
4.535924g
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
5.2mm
Output Voltage :
2.5V
Terminal Pitch :
1.27mm