LM385D-2.5R2
Mfr.Part #
LM385D-2.5R2
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SHUNT 3% 8SOIC
Voltage Reference
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
REACH SVHC :
No SVHC
Current - Cathode :
30µA
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage :
2.5V
Tolerance :
±3%
Pin Count :
8
Halogen Free :
Halogen Free
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Number of Functions :
1
Length :
4.9mm
Number of Pins :
8
ECCN Code :
EAR99
Reference Voltage :
2.5V
Base Part Number :
LM385
Number of Terminations :
Noise - 10Hz to 10kHz :
120µVrms
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Temperature Coefficient :
80ppm/°C Typical
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current Rating :
10A
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
FIXED
Max Output Voltage :
2.5V
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Channels :
Max Output Current :
20mA
Width :
3.9mm
Datasheets
LM385D-2.5R2
Introducing Voltage Reference onsemi LM385D-2.5R2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Base Part Number:LM385, Number of Terminations:8, Number of Channels:1, LM385D-2.5R2 pinout, LM385D-2.5R2 datasheet PDF, LM385D-2.5R2 amp .Beyond Voltage Reference onsemi LM385D-2.5R2 ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi LM385D-2.5R2
Voltage Reference onsemi LM385D-2.5R2 Overview
LM385D-2.5R2 Features
  • Shunt voltage reference
  • 3% accuracy