LM385BZ-2.5RA
Mfr.Part #
LM385BZ-2.5RA
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Description
IC VREF SHUNT 1.5% TO92-3
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Voltage :
2.5V
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Number of Channels :
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn80Pb20)
Noise - 10Hz to 10kHz :
120µVrms
Terminal Position :
BOTTOM
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Functions :
Temperature Coefficient :
80ppm/°C Typical
Current - Cathode :
30µA
JESD-609 Code :
e0
Current - Output :
20mA
Tolerance :
±1.5%
Lead Free :
Contains Lead
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 6 days ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
LM385B
Datasheets
LM385BZ-2.5RA
onsemi LM385BZ-2.5RA
Voltage Reference onsemi LM385BZ-2.5RA Overview
LM385BZ-2.5RA Features
  • Precise voltage reference with a tolerance of 1.5%