LM385BZ-1.2RA
Mfr.Part #
LM385BZ-1.2RA
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Description
IC VREF SHUNT 1% TO92-3
Voltage Reference
Radiation Hardening :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of Pins :
3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
80ppm/°C Typical
Package / Case :
Reference Type :
Shunt
Terminal Pitch :
1.27mm
Base Part Number :
LM385B
Halogen Free :
Halogen Free
Output Voltage :
1.235V
Current - Cathode :
20μA
Max Output Voltage :
1.235V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
BOTTOM
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Min Output Voltage :
1.235V
Max Output Current :
20mA
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Noise - 10Hz to 10kHz :
60μVrms
Tolerance :
±1%
Datasheets
LM385BZ-1.2RA
onsemi LM385BZ-1.2RA
Voltage Reference onsemi LM385BZ-1.2RA Overview
LM385BZ-1.2RA Features
This IC VREF SHUNT by onsemi comes with several features that make it stand out as a reliable component for critical applications. The device ensures a stable 1.2V output with a minimal deviation of only 1%, which is essential for delivering consistent performance. The TO-92 package is universally recognized and easy to handle in assembly processes. Additionally, its ability to operate over a wide temperature range enhances its versatility in various operating conditions.