LM385BXM-2.5
Mfr.Part #
LM385BXM-2.5
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Texas Instruments
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Min Output Voltage :
2.5V
Temp Coef of Voltage-Max :
30 ppm/°C
Number of Pins :
8
Tolerance :
±1.5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
30ppm/°C
Number of Functions :
1
Reference Type :
Shunt
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
1.75mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage :
2.5V
Base Part Number :
LM385
Width :
3.9mm
Length :
4.9mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Max Output Current :
20mA
Noise - 10Hz to 10kHz :
120µVrms
Number of Terminations :
8
Current - Cathode :
20μA
ECCN Code :
EAR99
Trim/Adjustable Output :
No
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Type :
FIXED
Max Output Voltage :
2.5V
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Pin Count :
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Datasheets
LM385BXM-2.5
Introducing Voltage Reference Texas Instruments LM385BXM-2.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:LM385, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, LM385BXM-2.5 pinout, LM385BXM-2.5 datasheet PDF, LM385BXM-2.5 amp .Beyond Voltage Reference Texas Instruments LM385BXM-2.5 ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LM385BXM-2.5
Voltage Reference Texas Instruments LM385BXM-2.5 Overview
The LM385BXM-2.5 from Texas Instruments is a precision voltage reference, designed for optimal stability and reliability in demanding applications. Utilizing a shunt reference technology, this IC maintains a 2.5V output with a precision of 1.5% over a wide range of operating conditions. The compact 8SOIC package allows for efficient use of PCB space, making it an ideal choice for high-density applications. This Voltage Reference Texas Instruments LM385BXM-2.5 is crucial for systems requiring consistent voltage for accurate performance.
LM385BXM-2.5 Features
  • Output voltage fixed at 2.5V with a tolerance of ±1.5%
  • Low dynamic impedance and excellent temperature stability
  • Wide operating current range from 20 μA to 20 mA