LM3671MF-3.3
Mfr.Part #
LM3671MF-3.3
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG BUCK 3.3V 600MA SOT23-5
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Number of Terminations :
5
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Output Voltage :
3.3V
Input Voltage-Nom :
3.6V
Additional Feature :
PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
No
Base Part Number :
LM3671
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Number of Outputs :
1
Length :
2.9mm
Output Configuration :
Positive
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Topology :
Buck
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Number of Pins :
5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Type :
FIXED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Synchronous Rectifier :
yes
JESD-609 Code :
e0
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Quiescent Current :
1.7mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Function :
Step-Down
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Surface Mount
Frequency - Switching :
2MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Min Output Voltage :
3.3V
Max Output Current :
600mA
Datasheets
LM3671MF-3.3
Texas Instruments LM3671MF-3.3
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM3671MF-3.3 Overview
The Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM3671MF-3.3 is a highly efficient, compact, and reliable solution designed to meet the rigorous power conversion requirements of modern electronic devices. Manufactured by Texas Instruments, this buck regulator ensures stable and continuous 3.3V output voltage with a capability to handle up to 600mA of output current. Ideal for battery-powered applications, the LM3671MF-3.3 incorporates advanced features to optimize performance while minimizing battery drain. This makes it a preferred choice for designers looking for an efficient power management solution.