LM3671LC-1.3
Mfr.Part #
LM3671LC-1.3
Package / Case
6-UFDFN
Description
IC REG BUCK 1.3V 600MA 6USON
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Function :
Step-Down
Width :
2mm
Qualification Status :
Not Qualified
Min Output Voltage :
1.3V
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
6-UFDFN
Mounting Type :
Surface Mount
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
NO LEAD
Base Part Number :
LM3671
Length :
2mm
Terminal Position :
Dual
Current - Output :
600mA
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Topology :
Buck
Terminal Pitch :
0.5mm
Frequency - Switching :
2MHz
Output Configuration :
Positive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Synchronous Rectifier :
yes
Number of Pins :
6
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
Input Voltage-Nom :
3.6V
Output Type :
FIXED
Number of Terminations :
6
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
5.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Outputs :
1
Datasheets
LM3671LC-1.3
Texas Instruments LM3671LC-1.3
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators] Texas Instruments LM3671LC-1.3 Overview
The Texas Instruments LM3671LC-1.3 is a highly efficient integrated circuit voltage regulator, designed to meet the demanding requirements of modern electronic devices. With its compact 6USON package, this regulator delivers a stable output voltage of 1.3V with a maximum current of 600mA, making it ideal for various low-power applications.
LM3671LC-1.3 Features
  • Highly efficient buck regulator
  • Output voltage: 1.3V
  • Maximum output current: 600mA