LM3502SQX-35
Mfr.Part #
LM3502SQX-35
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad
Description
IC LED DRV RGLTR PWM 16WQFN
Product Category :
LED Drivers
Pbfree Code :
No
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Min) :
2.5V
Pin Count :
16
Multiplexed Display Capability :
EAR99
Voltage - Output :
35V
Width :
4mm
Dimming :
PWM
Number of Pins :
16
Quiescent Current :
1.9mA
Switching Frequency :
1MHz
Lead Free :
Contains Lead
Operating Supply Voltage :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
Type :
DC DC Regulator
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Topology :
Step-Up (Boost)
Number of Segments :
10
Internal Switch(s) :
Package / Case :
16-WFQFN Exposed Pad
Number of Outputs :
2
Applications :
Backlight
Current - Output / Channel :
750mA Switch
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height Seated (Max) :
0.8mm
Base Part Number :
LM3502
Terminal Pitch :
0.5mm