LM3502SQ-16
Mfr.Part #
LM3502SQ-16
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad
Description
IC LED DRV RGLTR PWM 16WQFN
Stock
757
In Stock :
757
Product Category :
LED Drivers
Switching Frequency :
1MHz
Lead Free :
Contains Lead
Number of Segments :
10
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e0
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Multiplexed Display Capability :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Pins :
16
Internal Switch(s) :
yes
Efficiency :
80 %
Topology :
Step-Up (Boost)
Base Part Number :
LM3502
Pbfree Code :
Quiescent Current :
1.9mA
Min Input Voltage :
2.5V
Package / Case :
16-WFQFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Position :
QUAD
Applications :
Backlight
Dimming :
PWM
Max Supply Voltage :
5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Outputs :
2
Max Output Voltage :
16V
Pin Count :
16
Min Supply Voltage :
2.5V
Type :
DC DC Regulator
Width :
4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Input Voltage :
5.5V
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output / Channel :
400mA Switch
Height Seated (Max) :
0.8mm
EAR99
Voltage - Output :
16V