LM2990T-15
Mfr.Part #
LM2990T-15
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-220-3
Description
IC REG LINEAR -15V 1.8A TO220-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Length :
14.986mm
Voltage Dropout (Max) :
1V @ 1A
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Voltage Accuracy :
5 %
Max Output Current :
1.8A
Pin Count :
3
Output Voltage 1 :
15V
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
3
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Accuracy :
5 %
Package / Case :
TO-220-3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
-26V
Dropout Voltage1-Nom :
0.6V
Height :
4.7mm
Output Configuration :
Negative
Thickness :
4.572mm
Number of Regulators :
1
Terminal Position :
Single
PSRR :
52dB (1kHz)
Number of Terminations :
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 day ago)
Dropout Voltage :
600mV
Packaging :
Tube
Current - Quiescent (Iq) :
1mA
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Base Part Number :
LM2990
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Input Voltage :
-26V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
10.16mm
Number of Functions :
1
Current Rating :
1.5kA
Quiescent Current :
5mA
Terminal Pitch :
2.54mm
Output Type :
FIXED
Output Voltage :
-15V
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage Tolerance-Max :
5%
Lead Free :
Contains Lead
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
Nominal Output Voltage :
Datasheets
LM2990T-15
Texas Instruments LM2990T-15
Fixed 2.54mm LM2990 PMIC 3 TO-220-3
LM2990T-15 Overview
The package contains a Tube case. In TO-220-3 cases, it is packaged. This gadget has 3 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Through Hole operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Negative. 3 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 3 pins. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number LM2990 as its basic part number. When operating at maximum output current, the regulator IC reaches 1.8A. It operates in the 5mA Quiescent Current state.
LM2990T-15 Features
600mV dropout voltage