LM2940SX-10
Mfr.Part #
LM2940SX-10
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG LIN 10V 1A DDPAK/TO263-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Min Input Voltage :
11.5V
Max Output Current :
1A
Pin Count :
4
Number of Pins :
3
Terminal Position :
Single
Output Voltage 1 :
10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Current - Supply (Max) :
15mA
Number of Outputs :
1
Quiescent Current :
15mA
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
10.18mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
4.83mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 day ago)
Terminal Pitch :
2.54mm
Thickness :
4.44mm
Dropout Voltage1-Nom :
0.5V
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
26V
Package / Case :
Qualification Status :
Not Qualified
Input Voltage Absolute-Max :
60V
Number of Terminations :
3
Voltage Tolerance-Max :
5%
Output Configuration :
Positive
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :
63dB (120Hz)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e0
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage :
10V
Base Part Number :
LM2940
Number of Functions :
1
Packing Method :
TR
Mount :
Surface Mount
Width :
8.41mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage Dropout (Max) :
1V @ 1A
Dropout Voltage :
500mV
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
Datasheets
LM2940SX-10
Texas Instruments LM2940SX-10
Fixed 2.54mm LM2940 PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
LM2940SX-10 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 3 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. There are 4 pins in total in this voltage regulator IC. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 3 pins are on the chip. For your information, this regulator's basic part number is LM2940. There is a way of packing the regulator that is called TR. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 1A. It operates in the 15mA Quiescent Current state.
LM2940SX-10 Features
500mV dropout voltage