LM2937ET-2.5
Mfr.Part #
LM2937ET-2.5
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Description
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Accuracy :
5 %
Output Voltage Accuracy :
5 %
Dropout Voltage :
500mV
Package / Case :
TO-220-3
Base Part Number :
LM2937
Terminal Pitch :
2.54mm
Output Type :
FIXED
Pbfree Code :
No
Max Output Current :
500mA
Mount :
Through Hole
Current - Supply (Max) :
1.25A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage Dropout (Max) :
1V @ 50mA
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
26V
Packing Method :
Rail
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e0
Input Voltage Absolute-Max :
26V
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage 1 :
2.5V
Output Voltage :
2.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage Tolerance-Max :
4.8%
Dropout Voltage1-Nom :
2.25V
Number of Functions :
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Quiescent Current :
2mA
Number of Terminations :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Input Voltage :
4.75V
Datasheets
LM2937ET-2.5
National Semiconductor LM2937ET-2.5
[Voltage Regulators - Linear] National Semiconductor LM2937ET-2.5 Overview
LM2937ET-2.5 Features
  • Fixed Positive Linear Voltage Regulator
  • Low Dropout Voltage: 0.5V Typical at Full Load
  • Output Current Capability of 500mA
  • Wide Input Voltage Range: 7V to 26V