LM2936DTX-3.3/NOPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2936DTX-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA TO252-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Length :
6.58mm
Pbfree Code :
yes
Max Output Current :
50mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage1-Nom :
0.2V
Input Voltage Absolute-Max :
60V
Terminal Pitch :
2.285mm
Number of Pins :
3
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) :
15µA
Dropout Voltage :
200mV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
LM2936
Protection Features :
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Factory Lead Time :
6 Weeks
Output Type :
FIXED
Height :
2.55mm
Terminal Position :
Single
Thickness :
2.3mm
Quiescent Current :
20μA
Output Voltage :
3.3V
Lead Free :
Lead Free
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Output Configuration :
Positive
Number of Regulators :
1
Width :
6.1mm
Voltage - Input (Max) :
40V
Package / Case :
Packing Method :
TR
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
4
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 50mA
Accuracy :
2 %
Output Voltage Accuracy :
2 %
PSRR :
60dB (120Hz)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Input Voltage :
4V
Output Voltage 1 :
3.3V
Voltage Tolerance-Max :
3%
Number of Functions :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Texas Instruments LM2936DTX-3.3/NOPB
[Voltage Regulators - Linear] Texas Instruments LM2936DTX-3.3/NOPB Overview
With a voltage output of 3.3V and a current rating of 50mA, the LM2936DTX-3.3/NOPB is designed to meet the stringent requirements of modern electronic applications. Its TO2523 package ensures easy integration into various circuit designs, offering flexibility and convenience to engineers.
LM2936DTX-3.3/NOPB Features
  • Output Voltage: 3.3V
  • Output Current: 50mA
  • Package Type: TO2523
  • Low Dropout Voltage: 60mV typical at 50mA load
  • Quiescent Current: 75μA
  • Wide Operating Temperature Range: -40°C to 125°C
  • Excellent Line Regulation: 0.05% typical