LM285M-2.5/NOPB
Mfr.Part #
LM285M-2.5/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
Stock
250
In Stock :
250
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Reference
Max Input Voltage :
2.5V
Thickness :
1.58mm
Lead Free :
Lead Free
Max Output Voltage :
2.5V
Length :
4.9mm
Noise - 10Hz to 10kHz :
120µVrms
Height :
1.75mm
Current Rating :
10A
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Number of Pins :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Channels :
Tube
Nominal Supply Current :
30µA
Tolerance :
±1.5%
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage :
2.5V
Number of Functions :
FIXED
Temperature Coefficient :
150ppm/°C
EAR99
Current - Cathode :
20μA
yes
Pin Count :
8
Number of Outputs :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
3.91mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
Reference Voltage :
2.5V
Base Part Number :
LM285
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Current - Output :
20mA
Reference Type :
Shunt
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Max Output Current :
20mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Trim/Adjustable Output :
No
Datasheets
LM285M-2.5/NOPB
Introducing Voltage Reference Texas Instruments LM285M-2.5/NOPB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Number of Channels:1, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:8, Base Part Number:LM285, LM285M-2.5/NOPB pinout, LM285M-2.5/NOPB datasheet PDF, LM285M-2.5/NOPB amp .Beyond Voltage Reference Texas Instruments LM285M-2.5/NOPB ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LM285M-2.5/NOPB
Voltage Reference Texas Instruments LM285M-2.5/NOPB Overview
LM285M-2.5/NOPB Features
  • Precision voltage reference with a tight tolerance of 1.5%