LM2852YMXA-1.8/NOPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2852YMXA-1.8/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK 1.8V 2A 14HTSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Max Output Voltage :
1.8V
Min Supply Voltage :
2.85V
JESD-609 Code :
e3
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Function :
Step-Down
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Factory Lead Time :
6 Weeks
Radiation Hardening :
No
Width :
4.4mm
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Quiescent Current :
850μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Voltage - Input (Min) :
2.85V
Input Voltage-Nom :
5V
Output Type :
FIXED
Number of Pins :
14
Package / Case :
Max Output Current :
2A
Efficiency :
88 %
Number of Terminations :
14
Frequency - Switching :
500kHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Outputs :
1
Length :
5mm
Output Voltage :
3.3V
Contact Plating :
Tin
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Height :
1.2mm
Thickness :
1mm
Synchronous Rectifier :
yes
Topology :
Buck
Operating Supply Voltage :
5.5V
Output Configuration :
Positive
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Base Part Number :
LM2852
ECCN Code :
EAR99
Min Output Voltage :
1.8V
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2852YMXA-1.8/NOPB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Number of Pins:14, Package / Case:14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:14, Base Part Number:LM2852, LM2852YMXA-1.8/NOPB pinout, LM2852YMXA-1.8/NOPB datasheet PDF, LM2852YMXA-1.8/NOPB amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2852YMXA-1.8/NOPB ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LM2852YMXA-1.8/NOPB
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators] Overview
The LM2852YMXA-1.8/NOPB is designed as a buck regulator, offering a stable 1.8V output with a robust 2A current rating. Packaged in a 14HTSSOP format, this compact yet powerful device is perfect for applications where space is at a premium and efficiency is paramount.
LM2852YMXA-1.8/NOPB Features
  • Efficient Buck Regulator: Provides a stable 1.8V output voltage
  • High Current Capability: Supports up to 2A continuous output current