LM2679SX-12
Mfr.Part #
LM2679SX-12
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Description
IC REG BUCK 12V 5A TO263-7
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
7
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Min Output Voltage :
12V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Outputs :
1
Operating Supply Voltage :
40V
Package / Case :
Non-RoHS Compliant
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Control Mode :
CURRENT-MODE
Output Voltage :
12V
Terminal Position :
Single
Height Seated (Max) :
4.8mm
Frequency - Switching :
260kHz
Base Part Number :
LM2679
Voltage - Input (Min) :
8V
Number of Pins :
7
Synchronous Rectifier :
No
Quiescent Current :
4.2mA
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Max Output Current :
5A
ECCN Code :
EAR99
Width :
8.635mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Terminal Form :
Gull wing
Output Type :
FIXED
Datasheets
LM2679SX-12
Texas Instruments LM2679SX-12
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2679SX-12 Overview
The LM2679SX-12 from Texas Instruments is a standout DC DC switching regulator designed for high efficiency and reliability. This voltage regulator seamlessly steps down high input voltages up to 40V to a stable 12V output, capable of delivering a 5A current. Its robust design and TO-263-7 package ensure optimal heat dissipation and durability, making it an ideal choice for demanding applications. With its integrated features, including thermal shutdown, current limit protection, and a low ripple output, the Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2679SX-12 guarantees high performance for critical applications.
LM2679SX-12 Features
  • Output Voltage: 12V
  • Output Current: 5A
  • Input Voltage Range: Up to 40V