LM2677T-3.3
Mfr.Part #
LM2677T-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-220-7 (Formed Leads)
Description
IC REG BUCK 3.3V 5A TO220-7
Stock
166
In Stock :
166
Manufacturer :
Texas Instruments
SIMPLE SWITCHER®
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Operating Supply Voltage :
40V
Mounting Type :
Through Hole
Quiescent Current :
4.2mA
Voltage - Input (Min) :
8V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
40V
Frequency - Switching :
260kHz
Number of Terminations :
7
Packaging :
Tube
Input Voltage-Nom :
12V
Mount :
Through Hole
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Output Configuration :
Positive
Control Mode :
CURRENT-MODE
Number of Pins :
7
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Output Voltage :
3.3V
Output Type :
FIXED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Number of Outputs :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Position :
Zig-Zag
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
TO-220-7 (Formed Leads)
Base Part Number :
LM2677
Max Output Current :
5A
Datasheets
LM2677T-3.3
Texas Instruments LM2677T-3.3
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators] Texas Instruments LM2677T-3.3 Overview
Introducing the LM2677T-3.3, a high-performance DC-DC switching regulator meticulously crafted by Texas Instruments to meet the demanding needs of modern electronic systems. Engineered with precision and reliability in mind, this integrated circuit (IC) regulator is designed to deliver a stable output voltage of 3.3V with an impressive current rating of 5A, making it an ideal choice for a wide range of applications where efficient power management is paramount.
LM2677T-3.3 Features
  • Highly efficient buck regulator design
  • Stable output voltage of 3.3V
  • Maximum output current of 5A