LM2676SX-3.3
Mfr.Part #
LM2676SX-3.3
Package / Case
TO-263
Description
SWITCHING REGULATOR, CURRENT-MOD
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Control Mode :
CURRENT-MODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Number of Pins :
7
Mount :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Supply Voltage :
40V
Terminal Form :
Gull wing
Width :
8.635mm
Switcher Configuration :
Buck
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Switching :
260kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
3 (168 Hours)
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Output :
3A
Packaging :
Tape and Reel
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
TO-263
Voltage - Output :
3.3V
Number of Outputs :
1
Max Output Current :
3A
Terminal Position :
Single
Min Input Voltage :
8V
Height Seated (Max) :
4.8mm
Pin Count :
4
Number of Terminations :
7
Max Input Voltage :
40V
Datasheets
LM2676SX-3.3
National Semiconductor LM2676SX-3.3
DC DC Switching Controllers National Semiconductor LM2676SX-3.3 Overview
LM2676SX-3.3 Features
This SWITCHING REGULATOR is equipped with several key features that make it particularly useful for a broad range of applications. It offers a high-efficiency power conversion rate, which significantly reduces thermal footprint and enhances overall system performance. The device's current mode operation provides improved transient response and simplifies loop compensation, while its ability to operate at a switching frequency of 260 kHz allows for smaller peripheral components, such as inductors and capacitors.