LM2673SX-12
Mfr.Part #
LM2673SX-12
Package / Case
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO263-7
Output Voltage :
12V
Package / Case :
Operating Supply Voltage :
40V
Height Seated (Max) :
4.8mm
Voltage - Input (Min) :
8V
Quiescent Current :
4.2mA
Width :
8.635mm
Terminal Position :
Single
Number of Pins :
7
Number of Terminations :
7
Terminal Form :
Gull wing
Number of Outputs :
1
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Pbfree Code :
No
Voltage - Input (Max) :
40V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Frequency - Switching :
260kHz