LM2673SDX-3.3
Mfr.Part #
LM2673SDX-3.3
Package / Case
14-VDFN Exposed Pad
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A 14VSON
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Input (Min) :
8V
Frequency - Switching :
260kHz
Operating Supply Voltage :
40V
Output Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Length :
6mm
Quiescent Current :
4.2mA
Width :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Voltage - Input (Max) :
40V
Control Mode :
CURRENT-MODE
Number of Outputs :
1
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
LM2673
Input Voltage-Nom :
12V
Package / Case :
14-VDFN Exposed Pad
Number of Terminations :
14
Max Output Current :
3A
Number of Pins :
14
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Contains Lead
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.8mm
Non-RoHS Compliant
Datasheets
LM2673SDX-3.3
Texas Instruments LM2673SDX-3.3
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2673SDX-3.3 Overview
With its advanced buck converter technology, the LM2673SDX-3.3 is capable of converting high input voltages down to a regulated 3.3V output with a maximum current rating of 3A. Its compact 14VSON package ensures easy integration into space-constrained designs, making it an ideal choice for applications where size and efficiency are paramount.
LM2673SDX-3.3 Features
  • High Efficiency Buck Converter
  • Wide Input Voltage Range
  • Regulated 3.3V Output Voltage
  • Maximum Output Current of 3A