LM2673SDX-12
Mfr.Part #
LM2673SDX-12
Package / Case
14-VDFN Exposed Pad
Description
IC REG BUCK 12V 3A 14VSON
Control Mode :
CURRENT-MODE
Voltage - Input (Max) :
40V
Number of Terminations :
14
Terminal Position :
Dual
Length :
6mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Input Voltage-Nom :
24V
Operating Supply Voltage :
40V
Frequency - Switching :
260kHz
Output Voltage :
12V
Max Output Current :
3A
Voltage - Input (Min) :
8V
Synchronous Rectifier :
No
Terminal Pitch :
0.8mm
Package / Case :
14-VDFN Exposed Pad
Number of Pins :
14
Quiescent Current :
4.2mA