LM2672M-3.3-TI
Mfr.Part #
LM2672M-3.3-TI
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 2.2
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package :
Bulk
Number of Outputs :
1
Synchronous Rectifier :
No
Product Status :
Active
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Input (Max) :
40V
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Topology :
Buck
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Frequency - Switching :
260kHz
Current - Output :
1A
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Output Type :
FIXED
Supplier Device Package :
8-SOIC
Output Configuration :
Positive
Mounting Type :
Surface Mount
Function :
Step-Down
Voltage - Input (Min) :
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Datasheets
LM2672M-3.3-TI
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2672M-3.3-TI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ), Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, LM2672M-3.3-TI pinout, LM2672M-3.3-TI datasheet PDF, LM2672M-3.3-TI amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM2672M-3.3-TI ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.