LM2672M-3.3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2672M-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Function :
Step-Down
REACH SVHC :
No SVHC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mount :
Surface Mount
Output Voltage :
3.3V
Width :
3.91mm
Max Supply Voltage :
40V
Lead Free :
Contains Lead
Length :
4.9mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
8
Efficiency :
86 %
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Min Supply Voltage :
6.5V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Nominal Input Voltage :
40V
Max Output Voltage :
3.3V
Number of Pins :
8
Packaging :
Tube
Frequency :
260kHz
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Min Output Voltage :
3.3V
Thickness :
1.58mm
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Output Current :
1A
Input Voltage-Nom :
12V
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Input (Max) :
40V
Quiescent Current :
2.5mA
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Output Configuration :
Positive
Output Type :
FIXED
Synchronous Rectifier :
No
ECCN Code :
EAR99
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Height :
1.75mm
Nominal Output Voltage :
3.3V
Current - Output :
1A