LM2671M-3.3
Mfr.Part #
LM2671M-3.3
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Terminations :
8
Lead Free :
Contains Lead
Input Voltage-Nom :
12V
Voltage - Input (Min) :
6.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Length :
4.9mm
Base Part Number :
LM2671
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
40V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Width :
3.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Step-Down
Efficiency :
86 %
Output Configuration :
Positive
Terminal Position :
Dual
Frequency - Switching :
260kHz