LM2671M-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2671M-12
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
SWITCHING REGULATOR, VOLTAGE-MOD
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Quiescent Current :
2.5mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Terminations :
8
Length :
4.9mm
Topology :
Buck
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Function :
Step-Down
Operating Supply Voltage :
40V
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Output Current :
500mA
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
12V
Base Part Number :
LM2671
Number of Pins :
8
Lead Free :
Contains Lead
Output Configuration :
Positive
Voltage - Input (Min) :
6.5V
Number of Outputs :
1
Packaging :
Tube
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Voltage - Input (Max) :
40V
Frequency - Switching :
260kHz
Synchronous Rectifier :
No
Width :
3.9mm
Terminal Position :
Dual
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Input Voltage-Nom :
24V
Output Type :
FIXED
Mount :
Surface Mount
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Datasheets
LM2671M-12
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators National Semiconductor LM2671M-12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:LM2671, Number of Pins:8, LM2671M-12 pinout, LM2671M-12 datasheet PDF, LM2671M-12 amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators National Semiconductor LM2671M-12 ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.