LM2670SDX-12
Mfr.Part #
LM2670SDX-12
Package / Case
14-VDFN Exposed Pad
Description
IC REG BUCK 12V 3A 14VSON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
14
Voltage - Input (Min) :
8V
Package / Case :
14-VDFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Function :
Step-Down
Output Configuration :
Positive
Quiescent Current :
4.2mA
Output Voltage :
12V
Max Output Current :
3A
Frequency - Switching :
260kHz
Number of Terminations :
14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
5mm
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Voltage - Input (Max) :
40V
Terminal Position :
Dual
Operating Supply Voltage :
40V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
0.8mm